skip to Main Content

Green Finance GmbH Austria zrekonštruovala tento objekt na jar v roku 2018 – rekonštrukciou bolo umožnené moderné a nadčasové bývanie v štýlovom zámockom prostredí, ktoré spĺňa aj tie najvyššie nároky na kvalitu. So zreteľom na trvalú udržateľnosť a v spolupráci s pamiatkovým úradom bolo vytvorených 8 veľkých rodinných bytov a štyri kancelárske priestory.

Zámok Frein v srdci Frankenburg am Hausruck ponúka vďaka centrálnej polohe a veľmi dobrej infraštruktúre štýlové bývanie v idylickom, vidieckom prostredí.

Dobre zachovaný, historický charakter a zrenovované, inteligentne premyslené byty a kancelárie sa dopĺňajú, aby vytvorili jedinečnú, reprezentatívnu a výnosnú nehnuteľnosť.

Keyfacts:

8 nájomných bytov, 4 kancelárske priestory
824 m² zastavaná plocha
331 m² základná plocha
udržateľné podiely na nehnuteľnosti v zaujímavej lokalite
Kvalitná rekonštrukcia
rozsiahla revitalizácia celej budovy
celková modernizácia a vybavenie interiéru
zachovanie historického charakteru vonkajších častí budovy

Zámok Frein

Zámok Frein je najvýznamnejšou budovou a zároveň symbolom mesta Frankenburg. Trojposchodový zámok je nielen srdcom tejto hornorakúskej obce, ale je vďaka jeho významnej histórii známy aj ďaleko za hranicami regiónu. Pôvodne postavený ako vodný zámok, dnes sa priamo na hlavnej ulici týči táto obdĺžniková stavba s charakteristickou valbovou strechou z patinovanej medi. Spoločnosť Green Finance prevzala túto dominantu mesta do vlastníctva v roku 2017 a začiatkom roka 2018 ju zrekonštruovala podľa najvyšších štandardov kvality. S dôrazom na trvalú udržateľnosť bolo v zámku vytvorených osem veľkých bytových jednotiek a štyri kancelárske priestory.

Kronika zámku Frein

Okolo roku 1000

Panstvo Freyn – vzniklo na prelome prvého tisícročia
Kedy a kým bol zámok pôvodne postavený žiaľ nie je známe. Zdokumentované však je, že Engelschalk von Reite daroval panstvo vo Freyn  v roku 1170 opátstvu Asbach. Pravdepodobne pochádza léno z Passau, Schaunburg alebo Bamberg.

1370

Listina opátstva v Mattsee
Biskup z Passau (Arcibiskupský úrad Bamberg) mal do polovice 12. storočia právo rozhodovať o všetkých farnostiach v Hausruckviertel. Preto bola, okrem iného, aj farnosť vo Frankenburg podriadená kláštoru v Mattsee. Toto spojenie malo okrem cirkevného aj majetkový význam. V tomto čase bolo sídlo Frein v držbe pánov od a zo Schaunburg. Ich predkupné právo na pozemky sa podarilo obísť Habsburgovcom tým, že tajnými rokovaniami previedli panstvo z diecézy Bamberg na rakúskeho vojvodu Albrechta III. Šľachtická rodina Habsburgovcov sa snažila o podrobenie grófstva Schaunburg a touto kúpou oslabila ich vplyv.

1444

Kniežacie léno
Páni zo Scheding (neskôr Schöttinger) boli považovaní za vážených občanov Mattsee. Na základe názvov domov a pozemkových vzťahov v dnešnom Frankenburgu a v jeho okolí je možné vyvodiť závery o ich veľkom vplyve. Ako dlho vlastnila rodina Schöttinger zámok Frein nie je známe. Šľachtické sídlo získal z ich rúk pravdepodobne rytier Zärtl, ktorého neskôr nahradil ako vlastník Ludwig Hueber.

1584

Stavy krajiny nad Enžou
V tomto roku odkázal zámok stavom krajiny nad Enžou “ šľachetný hradný pán Ludwig Hueber zu Frein“, ktorý bol bez potomkov. V jeho testamente stanovil, aby vo Frein bola zriadená pobočka školy pre šľachticov mesta Linz, ktorá slúžila ako vzdelávacie centrum pre šľachtických pánov a rytierov. Páni v Hornom Rakúsku sa tak stali priamymi, oprávnenými dedičmi a zámok Frein predali rytierovi menom Hans Christoph Geymann zu Gallspach.

1621

Vlastníctvo cisára Ferdinanda II.
Nový majiteľ panstva Christoph Geymann prestaval usadlosť z drevenej stavby na zámok. Do svojej smrti sa mu podarilo dokončiť vonkajšiu časť budovy. Jeho syn Hans Ortholf Geymann vo výstavbe nepokračoval a rozhodol sa pripojiť k protestantským povstalcom proti cisárovi.
Po ukončení povstania monarchiou bolo sídlo skonfiškované a v roku 1621 ho cisár Ferdinand II. predal Franzovi Christophovi von Khevenhüller. Krátko pred zmenou vlastníctva bola dedina Zwispallen povýšená na mestečko Frankenburg a s vytýčením nových hraníc sa Frein stal jeho súčasťou. V tomto období sa zároveň konal hrdelný súd v Haushamerfeld, v ktorom bavorský miestodržiteľ, Adam Graf von Herberstorff, vykonal rozsudok nad povstalcami.
Táto udalosť je od roku 1925 zdramatizovaná a známa ako Frankenburgská hra s kockami.

1674

Barón Veit von Gera
V rokoch od 1674 do 1684 bol zámok Frein vo vlastníctve baróna Johannes Veit von Gera, čo malo za následok zrušenie zverenstva. Po 10 rokoch barónovho vlastníctva prevzal zámok a panstvo opäť Khevenhüller, ktorý zjednotil jeho spravovanie a zachoval plne dedičstvo cez zverenstvo až do roku 1810.

1849

Rodina Schaup a pivovar Zipf
Franz Schaup, jeden zo zakladateľov pivovaru Zipf, zdedil v tomto roku zámok s lesom a statkom Frankenburg. Rodina vlastnila zámok až do roku 1942, kedy zomrela bez dedičov posledná z dynastie, Emilie Schaup.

1864

Literárna pamiatka Adalberta Stiftera
“ Veď som Vám povedal že sa Vám na zámku Firnberg bude veľmi páčiť. Teraz choďte dovnútra. Choďte aj častejšie von a choďte skutočne medzi ľudí.“ – výňatok z knihy Stiftera „Potomstvo“ (1865) v ktorej zámok Frein slúžil ako inšpirácia pre „Zámok Firnberg“.

1938

2. svetová vojna
Počas a krátko po 2. svetovej vojne bol zámok útočiskom pre utečencov z krajín vtedajšej rakúsko-uhorskej monarchie. V priestoroch zámku bola v tomto čase aj škola s 2 triedami, ktorá bola zachovaná do roku 1950.

1945

Sídlo regionálnych správnych orgánov
Od roku 1850 bol zámok Frein centrom rôznorodých ekonomických aktivít veľkopodniku Schaup, resp. Lilienau. Budova bola využívaná aj na správne účely, napríklad správy lesov a majetku, v istom období v nej sídlil archív domovského spolku mesta Frankenburg. V rokoch 1956/1966 prebehla renovácia objektu.
Christian Limbeck-Lilienau, potomok a dedič dynastie Schaup, predal na jeseň roku 2017 usadlosť firme Green Finance GmbH.

2018

Green Finance GmbH – Generalsanierung zum modernen Wohnen und Arbeiten
Green Finance GmbH – celková rekonštrukcia a vytvorenie moderného prostredia na bývanie a prácu
Green Finance GmbH v roku 2018 kompletne zrekonštruovala zámok Frein a vytvorila v ňom moderné bývanie v štýlovom prostredí.
So zreteľom na udržateľnosť a v spolupráci s pamiatkovým úradom bolo v zámku vytvorených osem bytových jednotiek a štyri kancelárske priestory. Na predaj sú v tomto mimoriadnom nájomnom objekte s historickým významom ideálne spoluvlastnícke podiely.

Bývanie v štýlovom prostredí

Green Finance GmbH v roku 2018 kompletne zrekonštruovala zámok Frein a vytvorila v ňom moderné bývanie v štýlovom prostredí.

So zreteľom na udržateľnosť a v spolupráci s pamiatkovým úradom, bolo v zámku vytvorených osem bytových jednotiek a štyri kancelárske priestory. Pamiatkovo chránený zámok bol kompletne zrekonštruovaný podľa najvyšších nárokov na kvalitu a vytvorené bolo moderné a dobové bývanie v elegantnom prostredí.

Zámok Frein v srdci Frankenburg am Hausruck ponúka vďaka svojej polohe v centre a veľmi dobrej infraštruktúre šarmantné bývanie v idylickom prostredí vidieka. Dobre zachovalý, historický charakter pamiatkovo chránenej budovy a zrenovované, inteligentne premyslené byty a kancelárske priestory vytvárajú jedinečný, reprezentatívny, a súčasne výnosný objekt.

Osem veľkorysých bytov a štyri kancelárie po celkovej rekonštrukcii. Celková úžitková plocha objektu je 1.051 m² a je rozdelená na 790 m² obytnej plochy a 261 m² plochy na komerčné účely. Budova sa nachádza na pozemku s rozlohou 3.331 m²a je obklopená krásnym parkom.

Moderné kancelárske priestory pre veľké nápady

Na prízemí historickej budovy sa nachádzajú štyri atraktívne kancelárske priestory s dobre premysleným usporiadaním. Kúzlo pôvodnej stavby sa vysokokvalitnou rekonštrukciou pretvorilo do jedinečného pracovného prostredia, ktoré ponúka dostatočný priestor pre nápady.

Kancelárske priestory so samostatným prístupom majú rozlohu od 56 do 99m2 a ponúkajú veľa možností pre individuálne priestorové požiadavky. Pre regionálne firmy je k dispozícii plocha s rozlohou 261m2

Kancelárske priestory – prehľad

TOP 1     59,41 m2

TOP 2     99,10 m2

TOP 3     68,26 m2

TOP 4     56,59 m2

Bytové jednotky – prehľad

TOP 5     59,41 m2                                                            TOP 9        96,17 m2

TOP 6     69,75 m2                                                            TOP 10      72,79 m2

TOP 7     127,30 m2                                                          TOP 11     125,13 m2

TOP 8     106,18 m2                                                          TOP 12     107,45 m2

Nové byty s
historickým šarmom

Osem novovybudovaných priestranných bytov,  vhodných pre rodiny, spájajú pôsobivé historické prostredie s moderným vybavením a vytvárajú tým jedinečný zážitok z bývania.

Na celkovej rozlohe 790mbol za použitia vysokokvalitných materiálov vytvorený svetlý, štýlový obytný priestor, ktorý ponúka veľkorysé miesto pre ďalší rozvoj. Zmenou pôdorysu bolo vytvorené inteligentné priestorové riešenie, ktoré spĺňa aj tie najvyššie nároky na bývanie.

Budova sa nachádza na pozemku s rozlohou 3.331 mku ktorému patrí prekrásny zámocký park so stále dobre zachovalou vodnou priekopou.

Jednoducho objekt, ktorý ponúka veľa možností a príležitostí pre súkromné alebo komerčné účely.

Pôdorys 3 poschodí

Fotogaléria a mediálne správy

Vytvorili sme pre Vás malú galériu fotografií zámku Frein. Niekoľko záberov z detailov budovy zámku a prekrásneho zámockého parku. K dispozícii sú tu aj zaujímavé mediálne správy, ktoré si môžete prečítať.

Zámok Frein

Zámocký park

Správy v médiách

Dovolenkový región Attersee

Rekreačná oblasť Attersee – Salzkammergut Vám vráti vitalitu a prinesie Vám radosť zo života! Očarujúca, nedotknutá a rozmanitá príroda v okolí Attersee bola a je inšpiráciou a múzou pre umelcov ako Gustav Klimt, Gustav Mahler, Franz Welser-Möst, Heinrich Schiff, Christian Ludwig Attersee a mnoho ďalších.

Prominenti z oblasti politiky, vedy, kultúry a športu si tiež užívajú Attersee a jeho pozitívne vyžarovanie! Na mnohých romantických turistických trasách až na najvyššie vrchy sa telo, myseľ a duša dostávajú do úplnej rovnováhy. Rôznorodé športové aktivity či už na  vode, vo vzduchu alebo na súši, Vás nabijú novou energiou.

Lage

Frankenburg am Hausruck je obec v okrese

Vöcklabruck v Hausruckviertel so 4842 obyvateľmi (stav k 1.1.2018). Obec tvorí 63 osád a nachádza sa v nadmorskej výške 519 m v oblasti Hausruckviertel. Jej rozloha od severu na juh je 10,6km a zo západu na východ 10,3km. Celková rozloha je 48,5km2, 44,5 % plochy tvoria lesy a 49,3 % plochy je využívanej na poľnohospodárske účely.

V centre Frankenburg sa nachádza krásny zámok Frein, na ktorom sa za storočia podpísal zub času. Vďaka novému majiteľovi, Green Finance GmbH, bol zámok v roku 2018 celkovo zrekonštruovaný. Pamiatkovo chránená budova bola zrekonštruovaná podľa najvyšších kvalitatívnych štandardov a dnes žiari v plnej kráse.

Netopiere zo Zámku Frein

Jeden z najväčších úkrytov netopierov v hornom rakúsku sa nachádza v zámku Frein.
Až 800 samičiek netopiera veľkého tu každoročne trávi leto a odchováva mláďatá.

Netopier veľký

Netopier veľký je s rozpätím krídel okolo 40cm našim najväčším druhom netopiera.

Samice si stavajú v lete takzvané úkryty, ktoré tvorí od 50 do 1000 zvierat. Tu spoločne odchovávajú mláďatá. Netopier veľký je typický obyvateľ povaly, pretože v lete väčšinou žije vo veľkých podkroviach, kde ho nič neruší.

Nebezpečenstvo

Zdroje ohrozenia netopierov v ich prirodzenom prostredí v Rakúsku:

úbytok úkrytov v lete a v zime
neodborná sanácia úkrytov
používanie pesticídov
používanie toxických prípravkov na ochranu dreva
prirodzené príčiny: podnebie, parazity, choroby, dravce
nehody: doprava, lapače, veterné turbíny, atď.

Ochrana

Firma Green Finance GmbH získala zámok v novembri 2017, spolu so všetkými obyvateľmi na najvyššom poschodí. V roku 2018 prebehla rozsiahla rekonštrukcia zámku. Napriek rozsiahlym renováciám bolo zachovanie piatej najväčšej kolónie netopierov dôležitou súčasťou projektu. Green Finance znamená udržateľné investície, preto sa pri projekte úzko spolupracovalo s koordinačným centrom pre ochranu a výskum netopierov v Rakúsku (KFFÖ). Vynaložené bolo maximálne úsilie, aby sa netopiere veľké vrátili. Pri rekonštrukcii strešnej rámovej konštrukcie sa svedomito dbalo na zachovanie netopierieho hniezda. Zároveň boli prijaté rozsiahle opatrenia, aby im bol vytvorený nerušený priestor na bývanie.

Renovácia s ohľadom na netopiere

Rekonštrukcia krovu a strechy zámku bola dokončená koncom marca 2018, kedy sa netopiere vracajú zo svojich zimných úkrytov. Netopiere trávia zimu v jaskyniach, pivniciach alebo tuneloch a potom sa vracajú do svojich letných obydlí. Aby si netopiere zvykli na nové bývanie, boli im tam znova zabudované staré drevené dosky. Dôležitý aspekt, ktorý pomohol netopierom znova spoznať úkryt a akceptovať ho na základe pachu.

Netopiere v budove sú pod ochranou a dohľadom členov miestneho hornorakúskeho združenia pre ochranu prírody. Dohľad a zachovanie úkrytu majú veľký význam, pretože pre nich v okolí neexistuje žiadna vhodná náhrada.

Správy v médiách